Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Coraz więcej osób w naszym kraju decyduje na się na kredyt hipoteczny. Dzieje się tak, ponieważ ceny mieszkań oraz domów zdecydowanie przewyższają możliwości finansowe młodych ludzi, którzy pracują na przeciętnych stanowiskach. W związku z kredytami pojawia się wiele pojęć, które bywają niezrozumiałe dla klientów banków. Dzisiaj zajmiemy się ubezpieczeniami pomostowymi.

Ubezpieczenie pomostowe – czym w zasadzie jest?

Ten rodzaj ubezpieczenia pełni rolę zabezpieczenia kredytu przed wpisaniem hipoteki w dziale IV księgi wieczystej. Jeśli nie ma ustanowionej hipoteki na rzecz banku w momencie udzielania kredytu, obowiązuje właśnie ubezpieczenie pomostowe.

Na czym dokładnie polega ubezpieczenie pomostowe?

W praktyce podwyższa się oprocentowanie kredytu o 1-2% do momentu, w którym dostarczymy do oddziału banku odpis księgi wieczystej z wpisaną tam hipoteką. Dopóki nie dostarczymy stosownego odpisu, będziemy płacić wyższe raty, ponieważ bank zabezpiecza się na nieprzewidziane okoliczności. Dokładne warunki ubezpieczenia pomostowego najpewniej są zapisane w naszej umowie kredytowej. Bywa też, że bank chce odebrać należność za ubezpieczenie pomostowe na kilka miesięcy naprzód. Jeśli nie chcemy ponosić zbyt dużych kosztów, powinniśmy jak najszybciej dostarczyć do banku omawiany odpis z księgi wieczystej, wtedy oprocentowanie rat kredytu będzie nieco niższe. Jeżeli jednak posiadamy lokal z rynku wtórnego, to czas pobierania ubezpieczenia pomostowego i tak nie powinien przekroczyć kilku miesięcy. Wiele zależy jednak od konkretnego banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt i od indywidualnych zasad, jakimi dana instytucja finansowa się kieruje w swoich relacjach z kredytobiorcami i klientami