Kredyt hipoteczny – proces przyznawania krok po kroku

Stabilna praca, małżeństwo, rodzina – są to najważniejsze wartości istotne dla wielu ludzi. Do ich grona bardzo często zalicza się również własny dom lub mieszkanie. Większości Polaków nie stać na kupno wyłącznie z własnych środków. Dla takich ludzi jedynym sensownym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Taki produkt bankowy cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób.

Należy pamiętać, że wspomniany wyżej kredyt jest zobowiązaniem finansowym zaciąganym na wiele lat. Sam proces jego pozyskania zajmuje sporo czasu i należy spełnić wiele istotnych formalności. Dobrze jest znać całą procedurę kredytową, aby wiedzieć jak najlepiej przygotować się do wnioskowania i uzyskania od banku pieniędzy na wymarzone cztery kąty. Przeczytaj więc wszystko co na początek trzeba wiedzieć o kredycie hipoteczny.

Samodzielna ocena sytuacji finansowej

Jednym z podstawowych warunków wnioskowania o kredyt jest odpowiednia zdolność kredytowa. Sytuacja finansowa klienta musi pozwalać klientowi na opłacanie swoich bieżących zobowiązań oraz rat kredytowych. Warto więc skonsultować się z ekspertem, aby dowiedzieć się jaka jest nasza zdolność i o jaką kwotę możemy się starać. Można też wybrać dobry kalkulator zdolności kredytowej, który umożliwi szybkie i bezproblemowe obliczenie zdolności. Dzięki temu klient będzie chociaż orientacyjnie wiedział o jaką kwotę może wnioskować z szansami na pozytywną decyzję banku. Wpływ na zdolność ma wiele czynników, dlatego w kalkulatorze należy uwzględnić:

  • swoje dochody,
  • wydatki,
  • formę zatrudnienia,
  • wielkość wkładu własnego,
  • liczbę osób na utrzymaniu, itp.

Znając swoją zdolność, można porównać oferty banków i wybrać instytucje, w których szansa na otrzymanie kredytu jest największa.

Formalności i wybór formy spłaty – rata stała oraz malejąca

W każdym banku dostępni są eksperci, którzy pomagają w załatwianiu wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym. Podstawowym dokumentem jest wniosek kredytowy, ale nie należy też zapominać o kserokopii dowodu osobistego, dokumentach potwierdzających zatrudnienie (umowa, PIT) i wysokość zarobków oraz o innych dokumentach, które są wymagane przez instytucje bankowe.

Warto dokładnie zastanowić się w jaki sposób spłacany będzie kredyt. Podczas załatwiania formalności należy poinformować bank o formie wybranych rat. Raty równe zwiększają zdolność kredytową, ale wiążą się ze sporymi kosztami. Rata malejąca pozwala z kolei na wypracowanie sporych oszczędności, ale ze względu na wysokie raty początkowe, wymagana jest wyższa zdolność kredytowa.

Więcej na temat rat kredytowych znajdziesz w tym artykule.

Oczekiwanie na decyzję i podpisanie umowy

Zgodnie z polskim prawem, bank ma 21 dni na podjęcie decyzji. Warunkiem jest dostarczenie kompletu dokumentów. Po podjęciu pozytywnej decyzji, klient podpisuje umowę, a bank uruchamia środki zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.