Dofinansowanie do mieszkań – z jakich programów pomocy można skorzystać?

Spłata kredytu mieszkaniowego czy też bieżące utrzymanie takiej nieruchomości, wiąże się z koniecznością ponoszenia sporych wydatków każdego miesiąca. To właśnie dlatego kredyty są udzielane najchętniej młodym małżeństwom, w których obie osoby pracują i osiągają odpowiednio wysoki poziom dochodów. Dzięki temu stać je na spłatę sporych rat oraz na opłacenie pozostałych kosztów związanych z posiadanym mieszkaniem.

Okazuje się jednak, że osoby kupujące, posiadające czy też wynajmujące mieszkanie mogą liczyć na pewną pomoc od państwa. Istnieją bowiem różnego rodzaju programy rządowe, dzięki którym można uzyskać dofinansowanie do mieszkań. Taka forma pomocy jest godna uwagi, ponieważ umożliwia często znaczne odciążenie własnego budżetu domowego. Dostępne są różne programy charakteryzujące się zróżnicowanymi zasadami i wymaganiami.

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na mieszkanie, warto się do tego odpowiednio przygotować.Najlepiej zacząć od sprawdzenia możliwości finansowych i obliczenia zdolnosci kredytowej. Trzeba pamiętać, że im większy mamy wkład własny, tym większa jest zdolność kredytowa. Kolejnym etap to sprawdzenie, jak wygląda proces przyznawania kredytu krok po kroku oraz przejrzenie rankingów kredytów hipotecznych z aktualną ofertą. Jeśli nie stać na takie zobowiązanie, warto poszukać pomocy.

Dodatki mieszkaniowe z Ośrodków Pomocy Społecznej

W Ośrodkach Pomocy Społecznej można się starać o dopłatę do kosztów utrzymania mieszkania albo domu. Wielkość takiego wsparcia jest uzależniona od wysokości dochodów, które są osiągane przez rodzinę, wysokości wydatków na mieszkanie oraz wielkości mieszkania lub powierzchni użytkowej domu. Wsparcie takie przysługuje właścicielom lub najemcom danej nieruchomości. Pierwsi najemcy mogą też skorzystać z rządowego programu Mieszkanie na Start, w ramach którego wsparcie udzielane jest na 15 lat i przyznawane jest ono osobom, których nie stać na wynajem lub kupno mieszkania oraz nie mają szans na mieszkanie komunalne ze względu na swoje zarobki.

Ważne fundusze wsparcia

Czasami może pojawić się nieprzyjemna sytuacja, w której osoby korzystające z kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego straciły pracę albo ich finanse znacznie się pogorszyły w wyniku działania innych czynników. W takim przypadku można starać się o pomoc w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jednak należy pamiętać o tym, że pieniądze te należy zwrócić po unormowaniu się sytuacji. Inną ciekawą opcją jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, gwarantujący najemcy stałą wysokość czynszu i pewność trwania zawartej umowy.

Zobacz również, czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Mieszkanie dla Młodych

Jeśli mowa o dofinansowaniu to nie należy zapominać o programie Mieszkanie dla Młodych. Był to rządowy program wsparcia zapewniający pomoc młodym osobom i małżeństwom planującym zakup pierwszego mieszkania. Aktualnie program ten został zastąpiony innym programem znanym pod nazwą Rodzina na Swoim.

Sprawdź również, dlaczego bank odmówił Ci kredytu.

Jak widać zarówno osoby kupujące, jak i wynajmujące mieszkanie nie są pozostawione bez pomocy. Mogą się więc starać o różne dopłaty, dzięki którym odciążą swój budżet. Warto na bieżąco kontrolować jak wygląda sytuacja w kwestii dofinansowania do mieszkań.