Wypowiedzenie umowy kredytowej: kiedy bank może zdecydować się na taki krok?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bank niemalże w każdej chwili może wypowiedzieć nam podpisaną umowę. Sytuacje, w jakich może dojść do takiego kroku bardzo dokładnie ujmuje umowa kredytowa. Z tego powodu nie należy omijać żadnego z jej punktów podczas czytania. W jakich sytuacjach banki wypowiadają umowę kredytową?

Wypowiedzenie umowy kredytowej to zawsze ostateczne rozwiązanie, na które banki nie decydują się pochopnie. Wbrew pozorom generuje to bowiem problemy zarówno dla klienta, jak i dla banku. Czasami okazuje się jednak, że to jedyne wyjście z sytuacji, które pozwala na odzyskanie pożyczonych klientowi pieniędzy.

Spłacanie rat po terminie

W takiej sytuacji banki najczęściej decydują się na wypowiedzenie umowy kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że spóźnienie kilkudniowe raczej nie spowoduje wypowiedzenia umowy kredytowej. Kiedy jednak nie wpłacimy kilku rat, a bank wyśle nam kilka monitów, możemy spodziewać się właśnie wypowiedzenia umowy. Nie jest to sytuacja korzystna. Wiąże się bowiem z koniecznością natychmiastowego zwrotu pieniędzy, które bank nam pożyczył. Dlatego w momencie trudności ze spłatą zobowiązania zawsze trzeba udać się do banku w celu ustalenia zasad dalszego spłacania kredytu. W większości banków można liczyć na wakacje kredytowe. Wiele oferuje również wydłużenie czasu kredytowania, co wiąże się ze zmniejszeniem wysokości rat.

Nieprawdziwe informacje podane we wniosku

Przedstawienie nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowej to sytuacja, na którą bank na pewno nie przymknie oka. Traktowana jest ona bowiem jako wyłudzenie pieniędzy. Kiedy więc okaże się, że zafałszowaliśmy dane, jeśli chodzi na przykład o wysokość uzyskiwanych dochodów, należy spodziewać się nie tylko wypowiedzenia umowy kredytowej, ale również zgłoszenia całej sprawy na Policję. Decydując się na podanie fałszywych informacji, trzeba więc liczyć się z poważnymi problemami, które mogą doprowadzić nas nawet przed sąd. Nie zaleca się więc fałszowania danych we wniosku kredytowym.