Rodzaje ubezpieczeń kredytu hipotecznego – co i kiedy warto ubezpieczyć

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie na długie, długie lata. Jeżeli zostanie nam on przydzielony, jest to oznaką tego, że nasza wiarygodność kredytowa jest niezwykle pozytywna. Dlatego też bank postanowi nam zaufać. Gratulacje. Mimo wszystko zawsze warto być ostrożnym, bowiem nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała nasza sytuacja za kilka lub kilkanaście lat. Może warto w tej sytuacji pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu naszego kredytu hipotecznego?

Rodzaje ubezpieczeń kredytu hipotecznego

Okazuje się, że ubezpieczenie kredytu hipotecznego to nie tylko ochrona na wypadek utraty przez nas pracy. Wyróżniamy zatem kilka wariantów ubezpieczenia kredytu tego typu, jednakże nie wszystkie one są od nas wymagane. Jedne z nich stosuje się częściej, inne rzadziej, natomiast niektóre są wręcz konieczne. Oto najbardziej popularne i najczęściej wdrążane w życie rodzaje ubezpieczeń kredytu hipotecznego.

Zobacz jakie koszty wiążą się z kredytem hipotecznym.

Ubezpieczenie kredytu wymaga przez bank w różnych sytuacjach

Są sytuacje kiedy bank będzie od nas bezwzględnie wymagał wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Wiążą się one zazwyczaj z konkretną sytuacją kredytobiorcy. Najczęściej spotykane jest ubezpieczenie pomostowe, które wymagane jest, jeśli podpisujemy umowę kredytową przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Zazwyczaj mieszkanie deweloperskie, wykupujemy zanim jeszcze powstanie budynek, dlatego nie podsiada wpisu do księgi wieczystej. W takiej sytuacji bank wymaga dodatkowego zabezpieczenia, które należy opłacać, dopóki, nie zmieni się sytuacja prawna nieruchomości.

Ubezpieczenie niskiego wkładu hipotecznego, jest wymagane przez bank w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie może pokryć wymaganego 20% kwoty nieruchomości.

Wymagane jest również ubezpieczenie nieruchomości od nieszczęśliwszych wypadków, takich jak pożar, zalanie, czy kradzież.

Ubezpieczenie spłaty kredyt, czyli ubezpieczenie kredytobiorcy

Kredyty hipoteczne zaciągane są na bardzo długi okres czasu. Trudno komukolwiek przewidzieć, jak w tym czasie potoczą się jego losy. Dlatego warto się zatroszczyć o ubezpieczenie spłaty kredytu na wypadek trudnych sytuacji losowych, które bank traktuje jako dodatkowe zabezpieczenie. Czemu jest to takie istotne? Tego typu ubezpieczenia, chronią nas finansową w trudnych sytuacjach, wynikających, np.

  • z utraty pracy,
  • nieszczęśliwego wypadku,
  • choroby i trwałego inwalidztwa,
  • a nawet śmierci kredytobiorcy.

Ubezpieczenie od utraty pracy – czy jest niezbędne?

Zanim jednak zdecydujemy się na jakiekolwiek ubezpieczenie naszego zobowiązania, którym jest oczywiście kredyt hipoteczny – wpierw zastanówmy się nad tym, czy rzeczywiście jest ono przeznaczone dla nas. Chociażby ubezpieczenie od utraty pracy. Jeżeli staramy się zatem o kredyt, natomiast jesteśmy osobami bezrobotnymi bądź też pracujemy na umowę zlecenie, wtedy taki wariant ubezpieczenia może okazać się dla nas jedynie zbędnym wydatkiem. Każde ubezpieczenie powinno być przez nas wnikliwie przeanalizowane oraz dopasowane do naszych rzeczywistych potrzeb.