Gewerbeanmeldung, funkcjonujący w powszechnym rozumieniu również pod nazwą Gewerbe, to wpis do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Dotyczy on przede wszystkim osób fizycznych, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej. Na tę formę zatrudnienia decyduje się dziś coraz więcej Polaków przebywających i pracujących za zachodnią granicą. Sprzyja temu przynależność Polski do Unii Europejskiej, która pozwala naszym rodakom na rejestrowanie własnych działalności gospodarczych w innych państwach członkowskich, a także fakt, że do założenia Gewerbe nie jest wymagane zameldowanie w Niemczech. O czym jeszcze warto pamiętać?
Gewerbe – najważniejsze informacje
Gewerbe to jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech, którą może założyć właściwie każda pełnoletnia osoba posiadająca przemyślany biznesplan. Przedsięwzięcie to wymaga jednak spełnienia określonych procedur i formalności. Najważniejszą z nich okazuje się kwestia zarejestrowania Gewerbe w jednym z niemieckich urzędów do spraw działalności gospodarczej, czyli Gewerbeamt, które mieszczą się zwykle w urzędzie miasta (Bürgeramt) lub ratuszu (Rathaus). Obowiązek ten dotyczy podmiotów gospodarczych związanych z przemysłem, handlem, wytwórstwem lub świadczących usługi (np. budowlane). Pewnym wyjątkiem w tym zakresie są osoby wykonujące zawody wolne – w ich przypadku nie obowiązuje konieczność rejestracji.
W każdym innej sytuacji należy uprzednio złożyć w Gewerbeamt stosowny wniosek wraz z kompletem wymaganych dokumentów. W tym celu niezbędne będą:
- kserokopia dowodu osobistego lub paszportu,
- pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej,
- polski lub niemiecki adres zamieszkania,
- adres siedziby firmy.
W przypadku niektórych branż do rejestracji Gewerbe potrzebne okazują się także m.in.:
- zaświadczenie o niekaralności,
- zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym,
- dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu.
Zalety prowadzenia Gewerbe
Warto zaznaczyć, że Gewerbe cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców, którzy coraz częściej wyjeżdżają za zachodnią granicę po to, by pracować na własny rachunek. Ta forma zatrudnienia ma bowiem liczne zalety, a za najważniejsze z nich należy uznać:
- mniej skomplikowana procedura zakładania firmy i mniej formalności przy jej prowadzeniu,
- w większości branż dobrowolne ubezpieczenie rentowe i emerytalne,
- wysoka emerytura dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opłacanie składek emerytalnych.
Gewerbe bez meldunku – jak to zrobić?
Zarejestrowanie i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech jest możliwe również dla osób, które nie posiadają zameldowania na terenie tego kraju. W takim przypadku potrzebne jest jedynie posiadanie stałego adresu siedziby firmy, który można uzyskać np. poprzez użyczenie meldunku. Jeśli więc nie posiadasz zameldowania w Niemczech, warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy świadczącej tego rodzaju usługi.
Należy jednak dodać, że chociaż meldunek na terenie Niemiec nie jest koniecznością, to warto o niego zadbać, ponieważ jego posiadanie wiąże się z pewnymi profitami. Planując założenie Gewerbe u naszych zachodnich sąsiadów, opłaca się być zameldowanym w tym kraju przede wszystkim dlatego, że wiąże się to z nabyciem praw do ulg podatkowych.