Harmonogram kredytu hipotecznego – co to takiego?

Każdy zaciągnięty kredyt musi zostać spłacony i to w wyznaczonym przez bank terminie. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z mniejszymi lub większymi problemami. Za każdą zwłokę przyjdzie kredytobiorcy zapłacić odsetki i nawet dodatkowe opłaty, jeśli wydłuży się ona w czasie. Nie zawsze pamiętamy, do kiedy musimy dokonać płatności i jaka ma być wysokość raty. Na pomoc przychodzi harmonogram kredytu hipotecznego.


Czym jest harmonogram spłaty kredytu?

Harmonogram kredytu hipotecznego jest dokumentem przygotowywanym przez instytucję bankową lub pozabankowa, która udziela kredytu lub pożyczki. Taki plan w formie tabeli-kalendarza jest częścią umowy kredytowej. Zawiera ona informacje o kwocie odsetek i kapitału. Z harmonogramu kredytobiorca dowie się, jaka jest wysokość kwoty comiesięcznych rat wraz z terminem ich spłaty. Zawiera on też informacje o poziomie salda zadłużenia, oprocentowaniu nominalnym i całkowitej kwocie kredytu.

Jeśli chcesz wiedzieć od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego i jak ją obliczyć sprawdź ten artykuł.

Harmonogram kredytu hipotecznego a rodzaj raty

W harmonogramie spłaty kredytu widnieją informacje odnośnie rodzaju rat. Nie zawsze wysokość każdej raty jest jednakowa. Mogą się one od siebie w mniejszy lub większy sposób różnić. Wpływ na ich wysokość ma rodzaj zobowiązania i wybrany wariant spłaty kredytu. Jeśli zależy nam na comiesięcznym płaceniu rat o takiej samej wysokości, to należy wybrać raty równe. Kredytobiorcy najczęściej decydują się właśnie na taki wariant, co jest dużą wygodą. Można zlecić w banku przelew stały na konkretną kwotę, przez co znika problem ze wpisaniem złej kwoty czy zapomnieniem o wykonaniu przelewu. Jak wiadomo, każda zwłoka w spłacie zobowiązania wiąże się z mniejszymi lub większymi problemami. Nikt nie chce przecież płacić odsetek.

Zobacz również jakie koszty wiążą się z kredytem hipotecznym.

Raty malejące

Inną opcją są raty malejące, gdzie każdego miesiąca kwota raty jest coraz mniejsza. Może być tak, że tylko kilka rat zostanie pomniejszonych, co ma często miejsce pod koniec okresu kredytowania. Przeciwieństwem są rany rosnące. Takie rozwiązanie jest godne polecenia, jeśli nie mamy na początku zbyt wielu wolnych środków do dyspozycji. Przy ratach rosnących każda kolejna jest wyższa od poprzedniej. Są także raty balonowe, gdzie większą część zobowiązania spłacamy w ostatniej racie. Wariant ten jest często wybierany przy zaciągani kredytu samochodowego.