Jak wkład własny wpływa na koszt kredytu?

Nieruchomości różnego typu, np. mieszkania, lokale komercyjne to jedne z najpopularniejszych wydatków, na które przeznaczane są kredyty. Starając się o takie finansowanie, warto przygotować się do tego odpowiednio wcześniej i odłożyć pewną kwotę na taki cel. Wkład własny jest bowiem bardzo ważny dla każdego, komu zależy na obniżeniu kosztu kredytu.

Pomimo ważnej roli wkładu własnego, wielu klientów banków zaciąga kredyty mieszkaniowe albo hipoteczne z niską kwotą własną. Uważają bowiem, że o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przeznaczenie takich pieniędzy na wykończenie, remont czy też urządzenie domu albo mieszkania. Warto jednak wykorzystać te pieniądze w ramach wkładu własnego. Tym bardziej że dzięki kredytowi można też finansować zakupy remontowe oraz trwałe elementy wyposażenia, takich jak wanny, umywalki, itp.

Sprawdź, czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Kredyty z niskim wkładem własnym

Pomimo posiadania odłożonych pieniędzy, wiele osób decyduje się na kredyty hipoteczne i mieszkaniowe z niskim wkładem własnym. Zazwyczaj nie przekracza on podstawowych 20% wartości nieruchomości. Niski wkład własny w perspektywie długofalowej jest nieopłacalny, ponieważ generuje większe koszty. Przede wszystkim kwota zaciąganego zobowiązania będzie wyższa, więc siłą rzeczy odsetki od niej będą wysokie. Dodatkowo wiele banków uzależnia oprocentowanie i wysokość odsetek od wkładu własnego. Im jest on niższy, tym odsetki będą wyższe. Dodatkowo kredyty z niskim wkładem własnym często wiążą się z koniecznością wykupienia specjalnego ubezpieczenia.

Sprawdź, jakie są rodzaje ubezpieczeń kredytów hipotecznych.

Wkład własny, a rozsądne gospodarowanie pieniędzy

Jak więc widać, wykorzystanie wkładu własnego może wpłynąć korzystnie na koszt kredytu, jednak mimo to należy też pamiętać o pozostawieniu sobie pewnej rezerwy finansowej. Brak oszczędności może doprowadzić do konieczności zaciągnięcia kolejnego kredytu na remont lub inne nagłe, niespodziewane wydatki. Jeśli kredyt został zaciągnięty w obcej walucie, warto w razie czego posiadać pewne oszczędności na wypadek osłabienia się wartości złotówki na rynkach finansowych co może doprowadzić do wzrostu wielkości raty.

Zobacz, od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego i jak ją obliczyć.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najbardziej optymalnym wyborem jest kredyt z wkładem własnym na poziomie 20%, w przypadku którego oprocentowanie potrafi być średnio niższe o 0,34 punktu procentowego w porównaniu z wkładem własnym na poziomie 5%. Ilość ta wydaje się być znikoma, jednak w perspektywie wieloletniej spłaty zobowiązania przekłada się na znaczącą sumę, którą klient z wkładem własnym skutecznie zaoszczędzi.