Ranking kredytów hipotecznych – jak wybrać najlepszy kredyt

Aby znaleźć dobry, a przy tym tani kredyt hipoteczny należy poświęcić sporo czasu i wysiłku.  Przed złożeniem wniosku do banku warto porównać ze sobą kilka ofert różnych banków i zapoznać z warunkami przydzielania wsparcia. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od Internetu. W sieci dostępny jest bowiem ranking kredytów hipotecznych. W czym on może pomóc?

Ranking kredytów hipotecznych – najważniejsze informacje o kredycie

Ranking kredytów hipotecznych to źródło nie tylko aktualnych informacji o dostępnych na rynku kredytach, ale także miejsce, gdzie można się zapoznać z warunkami jego udzielania. Powie on zarówno o warunkach finansowych, jak i pozafinansowych kredytu hipotecznego. Najważniejsze informacje przekazane przez ranking kredytów hipotecznych to:

  • warunki udzielania przez bank wsparcia finansowego oraz cel, na jaki można wykorzystać pozyskane środki,
  • oprocentowanie kredytu,
  • RRSO, czyli całkowita kwota do spłaty z uwzględnieniem wszystkich opłat naliczanych przez bank,
  • marże i prowizje,
  • wysokość miesięcznej raty kredytu.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub budowę domu, trzeba wiedzieć jakie czynniki brać pod uwagę przeglądając internetowy ranking. Wbrew wielu opiniom wybierając kredyt hipoteczny, należy zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko RRSO. Wskaźnik ten jest bardzo ważny, jednak liczą się też inne parametry zobowiązania, które znacząco wpływają na komfort późniejszej spłaty. Na co zwrócić uwagę przeglądając ranking kredytów hipotecznych?

  1. Maksymalna kwota kredytu hipotecznego – jest ona ważna, szczególnie jeśli chce się zakupić nieruchomość drogą; ranking kredytów hipotecznych podpowie, który bank przyznać może najwięcej, a także, jakiej wysokości wkładu własnego będzie wymagał.
  2. Okres kredytowania – banki mogą proponować spłatę kredytu hipotecznego w różnej ilości rat; nie każda instytucja może chcieć rozłożyć zobowiązanie aż na 35 lat; będzie to szczególnie utrudnione, jeśli o wsparcie finansowe zwróci się osoba powyżej 50 roku życia.
  3. Kredyty walutowe – coraz więcej Polaków oszczędza na mieszkanie, pracując za granicą; oznacza to, że otrzymują pensje w zagranicznej walucie; warto wiedzieć, że nie wszystkie banki to akceptują i będą oferować kredyty hipoteczne walutowe; jeśli więc chce się zaciągnąć dług w euro lub w funtach brytyjskich warto wyszukać w rankingu kredytów hipotecznych bank posiadający w swojej ofercie takie produkty.
  4. Wymagane dokumenty – przyznanie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością gruntownego sprawdzenia klienta pod względem zdolności kredytowej; aby było to możliwe, bank będzie wymagał przedstawienia wielu dokumentów np. zaświadczeń o wysokości dochodów; przed złożeniem wniosku warto w rankingu kredytów hipotecznych sprawdzić, który bank proponuje najmniej skomplikowane procedury i szybkie rozpatrzenie wniosku.

Zobacz również, porównanie najlepszych ofert kredytów hipotecznych.