Wiarygodność finansowa i zdolność kredytowa – czy można je poprawić?

Z pojęciami zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej zetknęły się wszystkie osoby, które przynajmniej raz w swoim życiu składały w banku wniosek o udzielenie kredytu. Bank sprawdza zdolność kredytową wszystkich wnioskujących niezależnie od tego, ile razy wniosek składają. Przyznanie kredytu z pominięciem tej procedury jest dzisiaj niemożliwe – każdy wniosek jest rozpatrywany pod tym kątem. Co wpływa na ocenę wiarygodności finansowej? Czy niską zdolność kredytową można poprawić?

Jak jest oceniana wiarygodność finansowa

Wiarygodność finansowa klientów oceniana jest na podstawie ich zarobków, umów o pracę i zlecenie. Do oceny wiarygodności finansowej brana jest także pod uwagę historia spłacania poprzednich zobowiązań finansowych. Każdy z tych elementów muszą się złożyć na obraz osoby, która ma stabilna sytuacje finansową, odpowiednio wysokie zarobki. W przeciwnym razie banki wydają decyzje odmowne w sprawie kredytów i pożyczek.

Zanim udasz się do banku, sprawdź również wszystko co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym

Terminowe regulowanie wcześniej zaciągniętych kredytów

Zdolność kredytowa przyszłego kredytobiorcy ulega obniżeniu, jeśli ma on lub miał zaległości w spłacaniu wcześniejszych kredytów. Jeżeli my także należymy do tego grona, to pamiętajmy, że bank nie oceni naszej zdolności kredytowej na zbyt wysokim poziomie. Każdy, kto nie chce spotkać się z taką oceną, powinien więc dbać przede wszystkim o to, aby raty regulować w terminie. Jeśli jednak mimo naszej dobrej woli, będziemy mieli problemy ze spłacaniem rat, poinformujmy o tym bank zanim jeszcze minie termin wpłaty kolejnej raty. Jeśli bank będzie wcześniej wiedział o naszych problemach, informacja nie znajdzie się w BIK.

Sprawdź również artykuł jak wiek może wpływać na Twoja zdolność kredytową.

Spłacamy wcześniejsze zobowiązania

Duża ilość zobowiązań na koncie obniża zdolność kredytową. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kredyty, ale także o zakupy ratalne. One także mogą przyczynić się do obniżenia zdolności kredytowej i to dość znacznie. Postarajmy się więc najpierw spłacić wszystkie swoje zadłużenia, a dopiero potem składajmy wniosek o nowy kredyt. Zanim więc się zdecydujesz na kolejne zobowiązanie finansowe jakie są koszta kredytu hipotecznego.

Kredyt ze współkredytobiorcą

To jeden ze sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej. Do kredytu możemy zaprosić inną osobę, w ten sposób nasza zdolność kredytowa także ulegnie zwiększeniu. Jest to rozwiązanie akceptowane przez banki, czasem to sami pracownicy banku namawiają klientów, aby wzięli kredyt wspólnie ze współkredytobiorcą. Dla banku taki kredyt jest dobrze zabezpieczony. Jeśli jeden ze współkredytobiorców przestaje go spłacać, pozostałe zadłużenie przejmuje drugi kredytobiorca. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku rozwodu małżonków, którzy wspólnie wzięli kredyt. Jak sobie w takiej chwili poradzić sprawdź w artykule kredyt mieszkaniowy a rozwód.

Szansą na uzyskanie kredytu jest zwiększenie swojej zdolności kredytowej.