Wniosek kredytowy – co musi zawierać wniosek kredytowy i jakie dane dołączyć

Wniosek kredytowy jest niezbędnym dokumentem, który musimy dostarczyć do danej placówki wybranego przez nas banku w chwili, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny lub każdy inny. Okazuje się również, że prawidłowe wypełnienie wniosku kredytowego wcale nie jest takie proste. Dlatego warto przed jego ostatecznym złożeniem dowiedzieć się kilku ważnych oraz istotnych informacji na temat prawidłowego uzupełniania wniosku o kredyt.

Wniosek kredytowy – w jaki sposób prawidłowo wypełnić

Każdy bank ma swoje własne kryteria dotyczące wypełniania wniosków kredytowych. Nie mniej jednak pewne wspólne elementy prawie zawsze znajdują się w każdym z nich. Są to:

  • wysokość dochodów,
  • forma zatrudnienia,
  • adres zamieszkania,
  • numer PESEL.

Na podstawie danych podanych we wniosku kredytu hipotecznego bank dokładnie przeanalizuje naszą zdolność kredytową.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku kredytowego?

Nie ma wątpliwości, że do złożenia wniosku kredytowego będzie nam z pewnością potrzebny dowód osobisty. Przy jego pomocy pracownik banku weryfikuje to, czy rzeczywiście jesteśmy tą osobą, za którą się podajemy. Kolejnym dokumentem, który będziemy musieli przygotować starając się o kredyt będzie zaświadczenie o zarobkach. W ten sposób będziemy w stanie udowodnić, że jesteśmy zatrudnieni na danym stanowisku oraz jakie dochody osiągamy.

Zaświadczenie o zarobkach wystawia dział kadr lub samo szefostwo. Jeżeli staramy się o niewielki kredyt – wyżej wymienione dokumenty powinny w zupełności wystarczyć. Jeżeli natomiast ma być to kredyt hipoteczny, a więc taki, który będziemy spłacać przez około 25 lat – konieczne będzie również dostarczenie na przykład: wyciągu z rachunku bankowego, PIT za poprzedni rok, akt notarialny, odpis aktu małżeństwa, a nawet umowa przedwstępna z deweloperem.

Aby prawidłowo wypełnić wniosek kredytowy warto go najpierw zabrać do domu i na spokojnie przeanalizować. W ten sposób wykluczymy wiele pułapek, które niestety zastawiają na swoich klientów instytucje finansowe. Zwróć zatem uwagę na koszty dodatkowe ubezpieczenia, a także oblicz wysokość raty kredytu, które będziesz musiał ponieść w trakcie spłaty kredytu. Może Ci w tym pomóc obliczenie RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania danego kredytu.