Od czego zależy wysokość raty kredytu i jak ją obliczyć

Nie ma wątpliwości, że raty kredytów, które zaciągniemy zaczynają wpływać na nasz domowy budżet oraz ogólną sytuację finansową. Wysokość raty kredytu jest zależna od różnorodnych wyników. Dlatego też zanim zaciągniesz kredyt sprawdź dokładnie od czego będzie zależeć wysokość Twoich zobowiązań oraz jak obliczyć ratę przyszłego kredytu.

Od czego zależy wysokość raty kredytu

Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego warto dokonać dokładnej analizy finansowej i sprawdzić czy stać nas na takie zobowiązanie. Trzeba pamiętać, że od momentu otrzymania pieniędzy na wybrany cel, będziemy musieli bankowy regularnie raty kredytu. Warto więc sprawdzić jaka może być ich kwota.

Na wysokość naszej raty wpływ ma wiele parametrów, są to między innymi:

  • kwota zobowiązująca nas do zapłaty,
  • czas spłaty kredytu,
  • marża bankowa,
  • dodatkowe ubezpieczenie naszego kredytu, np. ubezpieczenie pomostowe
  • stawka WIBOR – regulowana przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na wysokość raty wpływają koszty związane z kredytem hipotecznym, więcej na ich temat znajdziesz tutaj.

Kalkulator rat kredytowych – jak obliczyć ratę kredytu?

W jaki sposób obliczyć oprocentowanie rat kredytowych? Odpowiedź znajdziemy w internecie. Jest to oczywiście kalkulator rat kredytowych. Każda poważana instytucja, która udziela swoim klientom kredyty oraz pożyczki powinna taki kalkulator rat kredytowych posiadać na swojej oficjalnej stronie www. Otóż raty kredytu mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego warto od razu skorzystać z kalkulatora rat, aby mieć świadomość tego, jaka suma do opłacenia będzie od nas wymagana.

Pamiętaj, że wszystkie ustalenia dotyczące spłat rat kredytu muszę być zawarte w umowie kredytowej.

Kalkulator rat kredytowych – zobacz, na co Cię stać

Kalkulator rat kredytowych to narzędzie, które pomoże przygotować się do spłaty raty kredytu. Jeżeli na przykład będziemy chcieli pożyczyć 30 000 tys. złotych to za pomocą właśnie kalkulatora rat kredytowych będziemy mogli obliczyć comiesięczne oprocentowanie raty, prowizję oraz ubezpieczenie. Wystarczy tylko, że w odpowiednie pola wpiszemy właściwe informacje.

Należy również wspomnieć, że niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą spłacić swoje raty kredytowe w systemie rat stałych i malejących, ponieważ ich uwagą najczęściej skupiona jest właśnie na oprocentowaniu kredytu. Rata stała jest najczęściej spotykanym wariantem spłaty kredytu, ponieważ w mniejszym stopniu obciąża naszą zdolność kredytową. Natomiast raty malejące to znacznie wyższe obciążenie, szczególnie w pierwszych latach opłacania kredytu lub pożyczki. Mimo wszystko jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż w przypadku rat stałych. Okazuje się również, że w przypadku drobniejszych zobowiązań finansowych, rodzaj raty nie ma raczej większego znaczenia oraz wpływu na nasze finanse.