Jesteś zameldowany na terenie Niemiec, ale planujesz wyprowadzkę? Jeśli chcesz trwale zmienić kraj swojego zamieszkania, powinieneś pamiętać o obowiązku zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego urzędu meldunkowego. Jakich dokumentów potrzebujesz do wymeldowania z Niemiec? Czy możesz dokonać tej procedury administracyjnej za pośrednictwem Internetu? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na ten temat.
Wymeldowanie z Niemiec – kogo dotyczy ten obowiązek?
Obowiązek wymeldowania z Niemiec spoczywa na każdej osobie, która na stałe opuszcza ten kraj, przeprowadzając się do innego państwa. Dotyczy to zatem również Polaków, którzy dotychczas mieszkali u naszych zachodnich sąsiadów, a teraz postanowili wrócić na stałe do ojczyzny. Natomiast w przypadku osób, które zmieniają aktualne miejsce zamieszkania, ale wciąż pozostają na terenie Niemiec, wymeldowanie nie jest konieczne. W takiej sytuacji wymeldowanie odbywa się automatycznie w chwili, gdy dana osoba zamelduje się w nowym miejscu (ta procedura to niem. Ummeldung). Podobnie w przypadku osób, które opuszczają kraj na dłuższy czas – wówczas również nie trzeba się wymeldowywać.
Kiedy złożyć wniosek o wymeldowanie z Niemiec i jakie dokumenty będą potrzebne?
Formalności związane z wymeldowaniem warto dopełnić jeszcze przed datą planowanej wyprowadzki z Niemiec. W tym celu należy złożyć wniosek o wymeldowanie, czyli Abmeldeformular, w urzędzie odpowiednim dla dotychczasowego adresu zamieszkania.
Należy dopilnować tych formalności, ponieważ po dokonaniu wymeldowania otrzymuje się stosowny dokument, będący potwierdzeniem tego faktu (niem. Abmeldebescheinigung lub Abmeldebestätigung). Co więcej, poświadczenie to okazuje się niezbędne także do tego, by skutecznie anulować wszystkie umowy zawarte w trakcie pobytu w Niemczech. Osoba, która nie dokona terminowego wymeldowania z Niemiec, nadal będzie zobowiązana do płacenia podatków w tym kraju, a także uiszczania ewentualnych pozostałych opłat za usługi objęte kontraktem. Dopiero po dostarczeniu wspomnianego potwierdzenia wymeldowania z Niemiec można anulować z dniem wyprowadzki zawarte umowy i abonamenty (np. telefoniczny, Internet, karnet na siłownię itp.).
Wymeldowanie z Niemiec online – jak to zrobić?
Jeśli nie zdążyłeś wymeldować się przed wyprowadzką z Niemiec, możesz to zrobić także po wyjeździe za pośrednictwem Internetu. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek o wymeldowanie i wraz z własnoręcznym podpisem przesłać go pocztą elektroniczną do niemieckiego urzędu meldunkowego. We wniosku warto również zawrzeć prośbę o potwierdzenia wymeldowania (niem. Abmeldebescheinigung), które powinno zostać przesłane przez urząd w ciągu 5-10 dni roboczych. Jeśli po upływie tego czasu nie otrzymasz tego dokumentu, możesz również zadzwonić do urzędu z pytaniem o status Twojego procesu wymeldowania.
Wymeldowanie z Niemiec a wyrejestrowanie z Krankenkasse
Do zameldowania na terenie Niemiec niezbędne jest wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Planując wyprowadzkę z tego kraju, należy zatem pamiętać również o tym, by terminowo wypowiedzieć tę polisę. Niedopełnienie tego obowiązku jest bowiem równoznaczne z automatyczną zmianą świadczenia na tzw. obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne z dobrowolnym członkostwem, co nieuchronnie wiąże się z naliczaniem składek. Aby tego uniknąć, należy dokonać samodzielnego wyrejestrowania z niemieckiej kasy chorych.